Reprodukce

 

Hárání

U fen bývá první hárání většinou od 8-12 měsíců věku. V některých případech může probíhat i mimo tyto intervaly. Většinou hárání probíhá 2x ročně, ale může se stát, že nám fena hárá i 1x ročně. Četnost hárání je dána geneticky, ale také vlivem výživy a zdravotního stavu feny. Hárání probíhá s výrazným krvácením, ale i skrytou formou, kdy je krvácení velmi slabé a při velmi čistotné feně, může majitel hárání přehlédnout. Hárání jako takové může trvat až 30 dní.

 

Krytí

Nejvhodnější doba pro první nakrytí feny je mezi 2.-3.rokem života. Pokud máte již splněné podmínky bonitace a máte fenu uchovněnou, je čas se rozhlédnout po vhodném krycím psovi. Při výběru krycího psa byste měli zohlednit jeho rodokmen, výsledky zdravotních vyšetření, odchylky od standardu a naopak přednosti oproti jiným jedincům. Ideální je, nechat si v záloze ještě jiného krycího psa, protože nikdy nevíte, co si pro vás příroda připraví a může se stát, že vámi vybraný pes nenakryje, nebo se situace jinak zkomplikuje. Na krytí jezdí majitel feny za psem, ne naopak. Po dohodě chovatelů, pokud je pes již zkušený, může přijet popřípadě on za fenou. Je potřeba si dopředu dohodnout finanční podmínky. Při prvních příznacích hárání, je třeba oznámit tuto skutečnost majiteli krycího psa, se kterým je dohodnutý. Pokud je fena kryta poprvé, je lepší vybrat zkušeného krycího psa.

Fena by měla být v době krytí zdravá, vakcinovaná, odčervená a v dobré kondici (pozor na obezitu).

Základem úspěšného krytí je rozpoznání vhodného termínu. Můžeme sledovat barvu výtoku pomocí vatových stěrů. Zbarvení je zpočátku sytě červené přes hnědou až po jemně růžovou barvu. Dalším vodítkem může být chování feny, kdy v ten správný čas stojí, dává ocas na stranu a vyhledává psy. U některých fen není barva výtoku ani chování známkou ke zjištění správného termínu. V takových situací je možno využít vaginální cytologii a progesteronový test, při kterém je nutné nabrat krev ke zjištění progesteronu.

 

Důležité je podchytit první den hárání a termín, kdy je fena svolná ke krytí. Většinou to bývá od 8. do 14. dne od prvních příznaků hárání. 

Samotné krytí má několik etap.

  • Námluvy - První kontakt psa s fenou. Mohou trvat různě dlouho. Pes je stimulován cítěním feromonů, které fena vylučuje. Pes fenu očichává a líže oblast přezky. Fena se obvykle staví zádí ke psovi, v této poloze ztuhne a ocas dává na stranu, aby co nejvíce zpřístupnila přezku psovi.
  • Vzeskok - Po seznámení s fenou pes vyskočí na fenu, chytne ji hrudními končetinami kolem beder a začne provádět vyhledávací a kopulační pohyby.
  • Zasunutí - Po nalezení vchodu do pohlavních orgánů feny vsune pes svůj penis do pochvy feny. Vlastní vsunutí penisu do pochvy umožňuje první fáze erekce, kopulační pohyby jsou silnější a hlubší. Tato a předchozí fáze se před vlastním svázáním mohou několikrát opakovat. Z penisu psa může odkapávat první frakce ejakulátu, která neobsahuje spermie, je to sekret z prostaty.
  • Počátek svázání - V této fázi je dosaženo plné erekce. Ve chvíli, kdy je penis zaveden do pochvy, vykoná pes několik frikčních pohybů, během nichž je předkožka přetažena přes bulbus penisu. Ten se zvětší, jakmile se ocitne v pochvě. Nastává moment svázání.
  • Svázání - Po svázání ustanou frikční pohyby a začne se uvolňovat druhá frakce ejakulátu, která je bohatá na spermie. Po této frakci se začne uvolňovat třetí frakce ejakulátu, což je čirá tekutina z prostaty. Většinou v této fázi dochází k rotaci psa a feny, takže stojí záděmi k sobě. V této fázi svázání můžeme pozorovat rytmické stahy konečníku u psa. Svázání může trvat 5 minut až jednu hodinu. Průměrně to však bývá kolem 20 minut. Délka svázání nemá vliv na výsledek krytí.
  • Rozvázání - Po opadnutí zvětšeného bulbusu penisu se pes a fena rozpojí. Pes si obvykle olizuje penis. Také fena po krytí má tendenci si olizovat přezku. Chovatelé se ihned po krytí snaží zabránit feně v močení.

Březost a péče o březí fenu

Průměrná délka březosti feny je 63 dní. Fyziologické narození štěňat je od 58. po 67. den.  Interval mezi 20. až 28. dnem po krytí je považován za optimální období pro diagnostiku březosti a první odhad počtu zárodků. UZ vyšetřením lze embrya v plodových váčcích prokázat od 21. dne, srdeční činnost plodů můžeme vidět od 25. dne. První pohyby je možné u plodů zjistit 35. den.

V prvních týdnech březosti není potřeba žádných zvláštních opatřeních. V druhé polovině snížíme fyzickou aktivitu a přecházíme na vydatnější krmivo. V posledních týdnech už vidíme změny v objemu břicha a mléčné žlázy. V období březosti se často mění i temperament feny a s blížícím se termínem porodu se více fyzicky zklidňuje.

Všechny potřebné věci k porodu je vhodné mít připravené dopředu.

 

Porod

Porod by měl probíhat v klidném prostředí bez rušivých elementů. Měla by být připravena porodní bedna či ohrádka, která bude v suchu, teplu a klidné místnosti. Připravte si ostré nůžky, dezinfekci, čisté vyprané ručníky či látku, elektrickou dečku nebo ohřevné láhve, váhu, pero, teploměr a nádobu na plodové obaly.

Častým příznakem blížícího se porodu bývá náhlé snížení teploty a to z obvyklých 38,5°C třeba na 37,5°C, ale ani toto není pravidlem. Fena bývá neklidná, hrabe, zrychleně dýchá, ale tímto vás může mást i několik dní před porodem. Podstatným znamením přípravy k porodu je odtok plodové vody, zrychlené dýchání a přerušované období vytlačování štěněte. Přestávky mezi vytlačováním se krátí, tlačení se prodlužuje a zintenzivňuje až do příchodu štěněte. Toto období nesmí ale trvat bevýsledně příliš dlouho, jinak byste museli k feně zavolat veterináře. Pokud štěně vyjde pouze částečně, můžete feně opatrně pomoci jemným tahem v době, kdy tlačí. Odstřihněte pupeční šňůru co nejdále od bříška štěněte, zastříkněte dezinfekcí, štěně rychle osušte, případně je nechte feně ošetřit. Když se štěně narodí v poloprůhledné bláně, rychle ji nehty roztrhněte a vytřete štěněti tlamičku. Někdy fena toto vše udělá dříve než to stačíte udělat vy a v tom případě se nelekněte toho, že fena lůžko pozře. Je vhodné jejich počet regulovat a dát sežrat jen 1-2 placenty. V době porodu zajišťujeme feně stálý přísun vody.

Další štěňátka přicházejí na svět v kratších či delších intervalech a to od několika minut až po několik hodin. Nebezpečná situace nastane v případě, že fena intenzivně a téměř bez ustání bezúspěšně tlačí. V tomto případě může pomoci jedině veterinární lékař.

Konec porodu pozná u své feny jen velmi zkušený chovatel a i ten se může zmýlit. Pokud byste měli jakékoliv pochybnosti, zavolejte raději veterinárního lékaře, protože mrtvé štěně ve feně, nebo třeba placenta může fenu během 1 - 2 dnů stát život!

Po skončení porodu vezměte fenu vyvenčit, omyjte ji, přestelte ji porodnici do čistého a uložte ji i celou rodinku. Kontrolujte, aby všechna štěňata pila.

 

Autor: Radka Korábečná

Zdroj: Průvodce psí reprodukcí (Roman a Renata Kvapilovi)

Kólie a vy (Jarmila Křečková, i.m.)