Zánětlivé onemocnění plic kolií (IPD)

 

Zánětlivé onemocnění plic kolií (IPD) není nově vzniklé onemocnění, v zahraničí byly takové případy již dávno, pouze byla nově prokázána příčinná mutace, objasněn způsob dědičnosti a vyvinuty genetické testy. Mutace se nalézá na genu AKNA, který moduluje imunitní odpovědi zánětu.

Jedná se o onemocnění nevyléčitelné, které je nějaký čas možno zmírňovat léčbou antibiotiky a sekretolytiky. Projevuje se většinou již od prvních dnů života štěněte zeleným výtokem z nosu, horečkou, kašlem a následně zvracením hlenů a pěny, sípáním, mělkým rychlým dýcháním. Nemoc se časem prohlubuje a končí smrtí nebo uspáním zvířete.

Toto onemocnění je autosomálně recesívně dědičné, tzn dominantní homozygoti a heterozygoti – přenašeči – této mutace jsou zcela zdraví. Zda-li jedinec bez mutace nebo je přenašeč tohoto onemocnění se nedá poznat žádným jiným způsobem než genetickým testem. Pokud se setkají oba rodiče – přenašeči IPD, je pravděpodobnost, že se narodí postižení jedinci. Dle celoevropské statistiky laboratoře Laboklin tuto mutaci nese téměř čtvrtina populace dlouhosrstých kolií.

Proto SE DOPORUČUJE, aby v každém rodičovském páru byl vždy alespoň jeden jedinec, otec či matka, ještě před krytím testován na IPD s výsledkem N/N – čistý.

 

Testování provádí laboratoře:

• LABOKLIN

1651 Kč / 1276 Kč – pro slevu je třeba poslat

zároveň se vzorkem potvrzení Klubu o členství.

Infolinka Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

• EVG

48,80 Euro, chovatelské slevy

https://eurovetgene.com/

• SLOVGEN

38 Euro 1–5 vzorků, 33 Euro 6 a více vzorků,

28 Euro z uložené DNA, objednávka testu:

http://www.slovgen.sk/database/

 

Autor článku: Zdenka Smočková

 

Další informace o IPD naleznete např. na stránkách Moravskoslezského klubu chovatelů collií a sheltií.