Cestujeme se psem do zahraničí 

 

(foto: Klára Fremutová)

 

Plánujete letošní sezonu dovolenou, výstavu či pouze návštěvu za tetou se psem v zahraničí? V první řadě se ujistěte, že pes je v dobré kondici a nebude mu dělat problém často náročná cesta. Zkontrolujte si platnost očkování a odčervení. Pokud by měla vyprchat během pobytu v zahraničí, nechte pejska přeočkovat alespoň týden před plánovaným odjezdem. Vždy je nutné mít s sebou platný očkovací průkaz a pas (může být jen pas, pokud je zde zaznamenáno očkování). Pes musí být označen čipem.

Důležitá je také registrace v Národním registru zvířat v případě ztráty pejska. Registrační kartičku vezměte s sebou. Některé země vyžadují, vzhledem k výskytu vztekliny, stanovení sérologické hladiny protilátek proti vzteklině (TITR). Bez nich vás nemusí pustit přes hranice a při náhodné kontrole místní policií můžete mít při jejich absenci velké problémy. Na odběry zajděte včas, protože na výsledky budete pravděpodobně nějakou dobu čekat. Vyšetření provádí Státní veterinární ústav Praha a vyšetření trvá 1-2 týdny.

  

 Pozor, očkování proti vzteklině je uznáno platným až 21 dní po provedeném očkování a čipování musí vždy předcházet očkování!

 

 

V rámci EU je možné cestovat se štěňaty mladšími 3 měsíců, které ještě nejsou naočkovaná proti vzteklině za předpokladu, že mají vystaven pas, nepřišla do styku s divokými zvířaty a od narození pobývají na stejném místě, nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou životně závislé. Mimo státy EU je třeba žádat o výjimku. 

Některé země mají omezení pro určitá plemena, zejména typu bull nebo služební. Obvykle se to týká pohybu na volno a náhubku.

Exotické země bohužel představují pro pejsky vyšší riziko v podobě nemocí parazitárního a bakteriálního původu. Ve vašem zájmu si zjistěte eventuální výskyt nakažlivých chorob přenosných na psy a pokud lze, nechte jej naočkovat.

Komáři přenášejí původce srdeční červivosti a muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují zejména v zemích kolem Středozemního moře, tedy v Chorvatsku, Černé Hoře, Itálii, Řecku, Francii, Španělsku a severní Africe.

Lékaři proto také doporučují používání antibakteriálních přípravků, ideálně v kombinaci s repelentem. Tak zvíře ochráníte před kontaktem s parazitem i před přenosem onemocnění. 

 

Cestování z ČR do zemí EU

Pes musí být označen mikročipem. Označení mikročipem provádí veterinární lékař. 

Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.

Pes musí být označen před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu!

  

(foto: Iveta Fučková)                                                   (foto: Miroslav Bouz)                                                       (foto: Jana Brossmannová)

 

Cestování do Velké Británie, Irska, Malty a Finska

Před vstupem na území do těchto zemí musí být psi navíc ošetřeni proti echinokokům tj. odčerveni.

Ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno veterinárním lékařem ve lhůtě 120 - 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jim být potvrzeno do pasu.

V pase musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být praziquantel.

 (foto: Lucie Dušková)

 

Cestování do Dánska

V Dánsku platí povinnost mít psa vždy na vodítku. Zvláštní vyjímku tvoří pohyb psů na plážích, tam platí povinnost mít je na vodítku v době od 1.4. do 30.9., zbytek roku mohou být na pláži na volno. Naproti tomu v lesích platí povinnost mít psa na vodítku celoročně.

Pokud pes jakéholkoli plemene v Dánsku způsobí jinému psovi nebo člověku zranění, které si vyžádá lékařské ošetření, by měl být podle dánského zákona utracen. Zvažte proto cestu do Dánska se svým psem.

  

Cestování z ČR mimo EU

Nutné je mít:

  • pas
  • mikročip
  • očkování proti vzteklině
  • potvrzení o zdravotním stavu a veterinární osvědčení

Veterinární lékař Vám po prohlídce zvířete dá razítko do pasu, kterým potvrdí, že zvíře je v pořádku a je schopno cestovat. S tímto potvrzením v pase a 50 Kč kolkem je pak potřeba zajít na příslušnou (městskou) veterinární zprávu, kde Vám vydají veterinární osvědčení. Obě ověření o zdravotním stavu je potřeba vyřídit 1 až 3 dny před cestou.

Pro návrat z některých zemí nepatřících do EU, je nutné mít vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině. To spočívá v tom, že veterinární lékař odebere vzorek krve, který se vyšetří ve schválené laboratoři. Testování je možné nejdříve 30 dnů po očkování proti vzteklině. V případě, že výsledek bude uspokojivý, tedy že zvíře bude mít dostatečnou hladinu protilátek, tak je možné s ním do země mimo EU vycestovat a následně se vrátit zpět na území EU.

Toto platí pro země, které jsou mimo EU a zároveň nejsou uvedené na seznamu vyjmenovaných třetích zemí. Při cestování do třetích zemí je potřeba se řídit pokyny touto zemí vydanými. V některých zemích, které jsou na seznamu, výše popsané vyšetření protilátek na vzteklinu není potřeba.

 

Přeprava psa v autě

Většina psů miluje jízdu autem, avšak nechávat svého mazlíčka volně se pohybovat po prostoru vozu je životu nebezpečné. Pes, který se pohybuje volně po autě může během vteřiny změnit život nejen Vám, ale i ostatním účastníkům silničního provozu. A co zákon? Za nedodržení předpisů Vám hrozí pokuta až 2 000,- Kč. Česká republika zákonem nestanovuje, jakým způsobem mají řidiči své psy zajistit. Ovšem v ostatních zemích je na toto zákon, který by se neměl podceňovat.

Není nic horšího než neukázněný pes v autě. Každý rušivý element je nebezpečí. Vozit psa vpředu je vhodné jen málokdy. I když má pes postroj, v případě nehody mohou airbagy psovi ublížit.

 

Postroj + pás do auta

Relativně levný a také bezpečný způsob přepravy. Psovi nasadíte postroj, který je dobře polstrovaný a dá se využít i k jiným aktivitám . Má totiž očko na karabinu a můžete ho tak používat i s normálním vodítkem. Speciálním pevným pásem ho připnete do úchytky pro bezpečnostní pás . Délka pásu by měla být taková, aby pes mohl sedět i ležet, neměl by ale mít možnost se po autě pohybovat. 

 (foto: Radka Korábečná)

Síť do auta

Nylonová autosíť zabrání psovi dostat se do přední části auta a rušit tak řidiče. Může se umístit i mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Při běžné jízdě je výhodná, při autonehodě se ale v crashtestech neosvědčila.

 

Mříž do auta

Mříž odděluje zavazadlový prostor od zbytku auta. Pes tedy neohrozí posádky během jízdy ani při nehodě.

 (foto: Radka Korábečná) 

Klec nebo přepravka

Malé psy můžete umístit do plastové přepravky, velké do kovové klece. Obojí je potřeba dobře zajistit pro případ nárazu. Zajištěná přepravka a klec je velmi bezpečnýmzpůsobem přepravy.

 

Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jízdy, hrozí mu tak zánět spojivek!

NIKDY nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne!

 

Přeprava psa letadlem

Přeprava psa letecky může být nejčastěji za účelem importu či exportu z/do vzdálenější země (Rusko, USA, apod.). Ale může se stát, že budete jen chtět navštívit příbuzné na delší dobu třeba do Ruska a psa si budete chtít brát s sebou.

Záleží jakou leteckou společnost si vyberete k přepravě.  To, že s námi poletí pes, je vhodné nahlásit ihned při zakoupení letenky a doporučuje se nechat si potvrdit, že jsme společnost řádně informovali.  U většiny leteckých společností se platí za psa v kabině jako za zavazadlo nad váhu. To se týká malých psů (max. 6-8-kg). Abyste ho mohli mít s sebou na palubě letadla, musíte mít předepsanou přepravku. Větší pes musí cestovat v zavazadlovém prostoru. K přepravě psa budete potřebovat přepravní box dle mezinárodních pravidel IATA. Jde o schránku s kovovými dvířky, s jednoduchým ale bezpečným zavíráním, s úchyty pro bezpečnostní pásy, a s možností uchycení speciální misky na vodu

ČSA   Austrian Airlines  Air France
Delta   SWISS Lufthansa 
British Airways KLM Iberia

 

 


Autor: Radka Korábečná

Zdroj: www.svscr.cz

Autoři fotografií z cest: Lucie Dušková, Klára Fremutová, Jana Brossmannová, Radka Korábečná, Miroslav Bouz a Iveta Fučková