Polytraumatická dermatitida neboli ''HOT SPOT''

 

Jedná se o velmi nepříjemný lokalizovaný (ohraničený) zánět kůže. Nejčastěji se objevuje v teplých měsících v létě a na podzim. Příznaky se rozvíjí velmi rychle, změny na kůži se objevují do několika hodin a jsou velmi bolestivé a svědivé. Pes si místo intenzivně škrábe a vylizuje. Prvotní příčinou je obvykle štípnutí od komára, blechy či klíštěte, drobné poranění, zplstnatělá srst nebo podráždění po koupeli ve vodě se sinicemi.

Změny na kůži jsou obvykle velmi svědivé a zároveň bolestivé, většinou kruhového tvaru, velikost je obvykle 5-15 cm. Zánět kůže vypadá nejprve jako začervenalé místo na kůži, jak se pes škrábe, postupně si kůži poškozuje a ta ho svědí a bolí ještě více. Na postiženém místě se přemnoží bakterie, reaguje imunitní systém a na kůži se tvoří hnisavý sekret (žluto-zelený). Chlupy jsou pak slepené tímto sekretem a na povrchu se často formují tuhé krusty (velké tuhé strupy). Často dochází i ke ztrátě srsti na poškozeném místě a v okolí se mohou nacházet hnisavé pupínky (pustuly). Změny se nejčastěji objevují na tvářích, ze shora na krku nebo na bradě, méně často na stehnech nebo bedrech. Čím více se pes škrábe tím jsou projevy intenzivnější a změny větší. 

 

Diagnostika

Je založena na typickém vzhledu lézí a na cytologickém vyšetření. Pod mikroskopem je vidět typický obraz hnisu - velké množství bakterií (koků) a leukocytů (neutrofilních granulocytů). Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit pyotraumatickou folikulitidu, furunkulózu nebo nádorové onemocnění kůže.

 

Léčba

Terapie je založena hlavně na lokálním ošetřování, to je ale ve většině případů nutné doplnit celkovou terapií cefalosporiny. Lze použít ředěný roztok Betadine nebo šampony s obsahem chlorhexidinu, je však zapotřebí na postiženém místě vystříhat chlupy a terapie trvá několik týdnů. Asi po týdnu je pak kůže zpravidla čistá, bez krust a do 14ti dnů je obvykle zhojená úplně a lze již podporovat růst nové srsti (např. Biotin)

 

Prevence

Jako prevence je nejlepší pečlivě ošetřovat a vyčesávat psy s hustou srstí v letních měsících. Nenechávat psa koupat ve vodě, do které by sám majitel nevlezl, nebo alespoň po takové koupeli vymýt srst čistou vodou. V teplejších měsících je nutné preventivně aplikovat přípravky proti blechám a klíšťatům.

 

 

Autor: MVDr. Martina Načeradská