Herpesvirus

 

U psí herpesvirové infekce - herpes canum, se jedná o akutní virové onemocnění způsobené herpesvirem canis typu jedna - HVC - 1, který napadá všechny tkáně, ale zejména reprodukční aparát a dýchací ústrojí. Herpesvirus je schopen přetrvat v hostiteli po celý jeho život a nemusí se ani projevit. Nákaza herpesvirem se může šířit kromě prostředí i transplacentárně z matky na štěňata nebo při porodu, kdy štěně prochází infikovanými porodními cestami, nebo i přes mlezivo. Pro průběh infekce je důležitý věk štěňat, obecně u štěňat mladších jednoho týdne je riziko nákazy a následného úmrtí velmi vysoké. Virus se v těle štěněte šíří velmi rychle, napadá bílé krvinky, skrze které se dostává do mízních tkání a ostatních orgánů, kde způsobí odumírání tkání a následný kolaps orgánů. Průběh je rychlý, dle velikosti štěněte může trvat jeden den, ale i jen několik málo hodin. U štěňat nakažených až po čtrnácti dnech až třech týdnech od narození probíhá infekce téměř bez klinických příznaků a úmrtnost je nízká, u štěňat starších čtyř týdnů je úmrtnost téměř nulová. 

Starší zvířata se nejčastěji nakazí přes dýchací cesty nebo přes reprodukční orgány. Nakažená dospělá zvířata žijí téměř bez klinických příznaků poukazujících na přítomnou nákazu. Virus se může usídlit v různých místech organismu, po čase může dojít k rovnováze mezi virem a imunitním systémem, který neaktivní virus toleruje. Při silném stresu nebo různých léčbách např.kortikoidy se tato rovnováha může rozhodit, virus začíná být aktivní a dochází ke zvýšení obsahu viru v krvi. Jediným ukazatelem této situace je zvýšená hladina protilátek v krvi, klinické příznaky se nevyskytují.

U březích fen může v tomto období dojít k nakažení plodů. Nejčastějším následkem herpesvirového onemocnění u březích fen je narození mrtvých štěňat, předčasné porody, narození postižených štěňat atd.U štěňat se nákaza  může projevit jako infekce dýchacích cest, malátnost, nechutentsví, zánět spojivek, zvýšená teplota. Další indikací pro herpes může být i zánět rohovky, šedý zákal a odumírání sítnicových buněk. U dospělých fen se herpes může projevit jako vyrážka na sliznici pochvy a u psů samců jsou pozorovatelné změny  na sliznici předkožky doprovázené výtokem. 

Léčba u novorozených štěňat bývá neúčinná, nemoc má příliš rychlý průběh. U starších zvířat se léčba omezuje na podávání antibiotik z důvodu potlačení druhotných infekcí. Nejdůležitější je zde prevence, která probíhá formou očkování feny před nakrytím nebo na začátku březosti a další dávka se aplikuje cca týden až čtrnáct dní před termínem porodu. revakcinace by měla probíhat dle stejného schématu při každé další březosti.  Psím herpesvirem je nakažena většina psí populace a prevence může zachránit život spoustě štěňat.

  

Očkovací schéma vakcínou Eurican Herpes 205  fy. Merial
1. dávka v průběhu hárání nebo 7-10.den po nakrytí feny
2. dávka 2 týdny před očekávaným porodem
Opakovaná revakcinace  v průběhu každé další březosti!

 

Autor: MVDr. Karolina Svobodová